Borkovanské kraslice

Tak jako je téměř v každé menší vesničce dominantou obce místní kostel, v Borkovanech je tomu trochu jinak. Opravdové bohatství, které dalo této malinké vesničce jméno a věhlas, najdete v lidovém umění v podobě „résování“ velikonočních kraslic. To se v Borkovanech dědí z generace na generaci a je známé po celém světě. Nikdo přesně neví kdy se s výrobou začalo, ale dnes se jí v obci celoročně věnuje několik desítek žen.

Z Borkovan tak odchází ročně kolem 130 tisíc kraslic. Další raritou vesnice je obecní znak. Jako jediná obec či město v České republice mají pouze Borkovany ve svém znaku kraslici, což bezpochyby hovoří o jejím uznávaném věhlasu a jedinečnosti.

Protože jde o ruční práci, je každý kus originál, neexistuje tedy dvojník a zpracování závisí na momentální inspiraci malérečky. Na vyprázdněnou skořápku bílého vajíčka se štětcem nanese anilinová barva a po zaschnutí se bez předchozího návrhu do skořápky zarývá "résovák" (dnes se nejčastěji používají zalomené ostře nabroušené trojhranné pilníky).

Technika se odborně nazývá gravírování. Motivy vyobrazené na kraslicích jsou inspirovány přírodou, nejčastěji se objevují květinové vzory. Podle rozvržení kresby je dělíme na půlkové (ozdobný pruh podélně), bečičkové (dokola napříč narýsované motivy), srdíčkové a zástěrkové. K "résování" se nepoužívají pouze slepičí vajíčka, ale také husí a pštrosí.